Koupili jsme dům!

Koupili jsme dům!

Není tomu tak dávno, co jsme si koupili starší rodinný dům. Dle původního majitele byl v dobrém technickém stavu, měl mít udělané nové zateplení a koupili jsme jej za vcelku příznivou cenu.

Jelikož nejsme nijak stavebně vzdělaní, věřili jsme tomu, co nám říkal majitel a radovali jsme se z nového domu. Naše radost ale netrvala dlouho. Během první zimy se nám v domě začaly vytvářet mokré mapy a v některých pokojích dokonce začala vznikat plíseň. Nejprve jsme si mysleli, že to je jen  náhoda, ale když se fleky zvětšovaly a plíseň rozrůstala, rozhodli jsme se, že si pozveme odborníka, aby nám zjistil, proč k tomu dochází a případně nám pomohl navrhnout nějakou možnost nápravy.

Inspektor nemovitosti

Kontaktovali jsme tedy inspektora nemovitosti, aby se přisel na náš dům podívat a poradil nám, co s ním. Ing. Vladimír Sháněl pracuje jako inspektor nemovitostí a zabývá se znaleckou a expertní činností více než 20 let. Navštívil nás a nemovitost zkontroloval. Kromě zmíněných problémů prověřil také další body, kde by mohl nastat u našeho domu problém v budoucnu. Jednalo se o to, zda je možné v zimě správně vytopit místnosti, zda není slyšet v domě hluk z okolí, provedl kontrolu střechy a stav zateplení. A právě v zateplení našel problém, kvůli kterému se nám tvořila plíseň na stěnách a okolo oken a také mokré skvrny na zdech. Zateplení bylo v našem domě provedeno, ale nebylo udělané správně odvětrání a proto na stěnách kondenzovala voda a tvořily se vlhké fleky a posléze i plíseň.

Možnost opravy

Jelikož ale nejsem jinak stavebně vzdělaný, domluvili jsme se s panem inspektorem Shánělem, že nám navrhne možnosti, jak odvětrání správně provést, aby již nedocházelo ke kondenzaci vody.

Finanční kompenzace

Zároveň jsme na jeho radu kontaktovali původního majitele, o problému ho informovali a domluvili jsme se s ním, že nám zpětně vrátí poměrnou část za špatně provedené zateplení.

Příště jen s inspektorem

Celá záležitost s naším domem se nakonec vyřešila velmi dobře a velmi rychle. Díky inspektorovi nemovitostí jsme problém odhalili a nechali ho odstranit a dokonce jsme se i domluvili s původním majitelem. Všechno mohlo být ale ještě jednodušší, kdybychom si pozvali inspektora nemovitosti, Ing. Vladimíra Sháněla, již dříve, před koupí našeho domu a mohl být problém odstraněn hned, než jsme se do domu nastěhovali.

Proto bych rád poradil všem, kteří kupují (nebo možná i prodávají) dům či byt, aby si jej nechali nejprve posoudit nezávisle inspektorem nemovitosti. Budete vědět, na čem jste, o inspekci dostanete protokoly a dokonce i záruku na zkoumané vady a rizika, která na Vaší nemovitosti nenastanou.